Nadační fon URANNadační fon URAN

Rakoviny prostaty je více, úmrtnost klesá

26. 9. 2015

Každý rok přibývá mužů, kterým bylo diagnostikováno zhoubné onemocnění prostaty. Podle údajů Národního onkologického registru bylo v roce 2005 zjištěno 4964 případů této choroby, v roce 2011 již 6965 případů, což představuje nárůst o celých 40 %. Přesto mají lékaři důvod k optimismu. Zlepšují se totiž diagnostické metody i možnosti léčby, a tak klesá úmrtnost pacientů. Současná moderní léčba dokáže při včasném odhalení onemocnění prostřednictvím vyšetření zajistit pacientovi kvalitní život. K moderním metodám patří třeba protonová léčba.

Za zvyšujícím se počtem případů rakoviny prostaty stojí lepší informovanost mužů i kvalitnější a modernější postupy v medicíně. Kvalitnější diagnostické metody jsou schopny odhalit chorobu již v raném stadiu. Zejména díky rozšíření diagnostiky hladiny PSA (prostatický specifický antigen) v krvi. V rámci preventivních vyšetření narostl podíl odhalených časných klinických stadií, tedy nádorů, které se dosud neprojevily žádnými symptomy a jsou zpravidla dobře léčitelné. „Nádory prostaty rostou pomalu, takže mohou v organismu dlouho zůstávat nepovšimnuty. Nyní dokážeme odhalit i nádor, který by v minulosti zůstal skryt a jejž bychom zachytili mnohem později, ve fázi, kdy jej již vyléčit nelze. Pozorujeme tedy plošný nárůst výskytu rakoviny prostaty, ale ten je z velké části způsoben faktem, že moderní metody odhalí větší množství nádorů než dřív,“ říká Marek Babjuk, přednosta Urologické kliniky Fakultní nemocnice Motol.

Nejdůležitější je vyhledat lékaře včas a nepodceňovat preventivní prohlídky. Dvojnásob to platí pro muže, jejichž otec nebo bratr onemocněl rakovinou prostaty. U nich je riziko rozvoje rakoviny až dvaapůl násobně větší. „V současnosti přesně nevíme, co rakovinu prostaty způsobuje, ani neznáme možné vlivy, které případně vznik nemoci urychlují. Proto tedy neexistuje žádná doporučená prevence, kromě obecného nabádání ke zdravému životnímu stylu. Je ale nezbytné, aby se muži přestali bát vyšetření. Jde o dvacet minut jejich času, které jim mohou zachránit celý život,“ radí Jindřich Fínek, přednosta Onkologické a radioterapeutické kliniky v Plzni.

Článek vyšel v deníku Lidové noviny.